Dana  5.travnja 1991. godine, službeno je osnivana Narodna zaštita Grada Zagreba. U to vrijeme,  dragovoljačke aktivnosti  po tadašnjim mjesnim zajednicama, još od  prvih balvana 17.8.1990. ,bile su veoma intenzivne i u funkciji obrane. Iz tog razloga upis i formiranje Narodne zaštite bilo je vrlo brzo i učinkovito! Dragovoljci naoružanih odreda Narodne zaštite Grada Zagreba hrabro su, bez kalkulacija, bez ikakve materijalne naknade stali na branik Domovine i bili vjetar u leđa našoj borbi za slobodu i samostalnost! Možemo s ponosom reći, da smo bili temelj stvaranja Hrvatske vojske. Dragovoljci naoružanih odreda Narodne zaštite, na čelu s zapovjednicima mjesnih i općinskih stožera i konačno Gradskog stožera Grada Zagreba držali su u blokadi 50 vojarni JNA… A Zagreb je bio sjednište 5. vojne oblasti, odnosno Zapovjedništvo 5. vojne oblasti koje je pored najvećeg dijela srednje Hrvatske, obuhvaćala Hrvatsko promorje, Istru i Sloveniju. U Zagrebu je bio Republički štab TO, zapovjedništvo 10.motoriziranog korpusa JNA, Zapovjedništvo obrane Zagreba, Zapovjedništvo 5.zagrebačkog korpusa i Gradski štab TO… Ogromne su to bile snage u Zagrebu! I sve je to držala mjesecima u blokadi i suprostavila se toj sili Narodne zaštita! Oružjem  kupljenim vlastitim novcem, vlastitim streljivom, vlastitim sendvićem u džepu i glavom u torbi! Nije se znalo što će se dogoditi i hoćemo li pobijediti, nismo još bili ni međunardno priznata država… Bilo je hrabro i časno!

Svim dragovoljcima Odreda Narodne zaštite čestitka za 22. rođendan!

Udruga će zajedno s ratnim zapovjednicima položiti vijence na Mirogoju, Miroševcu i na grob dr. Franje Tuđmana a potom nastaviti zajedničko druženje!