Dragi prijatelji, dragovoljci odreda Narodne zaštite,

Svečana Akademija povodom 20. obljetnice službenog osnutka odreda Narodne zaštite održana je u subotu, 19. ožujka 2011. godine u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Ovo je bio dan za pamćenje. Stotinudvadeset (120) ratnih zapovjednika iz 120 općina i gradova Hrvatske došlo je u Zagreb, sa isto toliko  zastava gradova i općina Hrvatske. Veličanstven prizor. Prijevak uz svečano postrojene zastave predsjedniku Republike Hrvatske prof.dr. Ivi Josipoviću i predsjedniku Hrvatskog sabora g.Luki Bebiću, podnio je prvi ratni zapovjednik odreda Narodne zaštite Hrvatske mr.sc Antun Abramović. 

Predsjednik Udruge dragovoljaca Narodne zaštite i Organizacijskog odbora Ivan Posilović u svom  govoru ( uskoro u cijelosti na našim stranicama ) upozorio je nadležne  predstavnike  izvršne i zakonodavne vlasti  na protuzakinuto, protuustvano i protivno svim međunarodnim kovencijama i protokolima , odbijanje rješavanja  statusa hrvatskog branitelja  dragovoljcima  naoružanih odreda Narodne zaštite, kojima to pravo pripada. 

Izaslanik predsjednice Vlade Republike Hrvatske, ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić, pozdravio je nazočne i čestitao im značajnu obljetnicu. Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, inače ratni ministar obrane  1991. godine, prisjetio se tih ne tako davnih dana, vremena časnih i hrabrih ljudi koji su bez ikakvih kalkulacija stali na  branik domovine i svjedočio  o njihovu značaju u obrani.

Predsjednik Republike Hrvatske prof.dr. Ivo Josipović čestitao je svim dragovoljcima Narodne zaštite 20. obljetnicu službenog osnutka i rekao da je na prijedlog Povjerenstva za odlikovanja, dodijelio Povelju Republike Hrvatske odredima i stožerima Narodne zaštite Republike  Hrvatske. Povelju je preuzeo prvi zapovjednik  Antun Abramović, a trajno će se čuvati u Udruzi dragovoljaca Narodne zaštite Domovinskog rata.   

Predsjednik  Udruge i Organizacijskoog odbora  Ivan Posilović, u znak sjećanja na  značajnu obljetnicu dodijelio je Plaketu Narodne zaštite  predsjedniku Republike Hrvatske prof.dr. Ivi Josipoviću, predsjedniku Hrvatskog sabora Luki Bebiću, predsjednici Vlade gospođi Jadranki Kosor, čiju je  plaketu preuzeo ministar Tomislav Ivić, zatim ministru obitelji  branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislavu Iviću  i gradonačelniku Grada Zagreba Milanu Bandiću, čiju je Povelju preuzeo izaslanik Miodrag Demo.

Zbog vremenskog ograničenja nismo podijelili Povelje nazočnim ratnim zapovjednicima gradova i općina što  ćemo u narednom periodu i učiniti.

Program izvođača bio je sljedeći:  Svečani ulazak zastava    uz Simfonijski puhački orkestar OSRH, Zagrebačke mažoretniknje, nosače zastava – pripadnke Narodne zaštite, izvođenje Državne himne, minuta šutnje, pozdravljanje gostiju i najava govornika, govori, uručenje Povelje RH i uručenje plaketa Narodne zaštite, izvođenje Simfonijskog puhačkog orkestra OSRH završnog kola iz opere “Ero s onoga svijeta”, čitanje teksta “Idi i čini tako” u izvođenju Marina Matote, “Petar Zoranić”  i “Zahvalnicu” izveo je Hrvatski pjevački zbor Ivan pl. Zajc, “Jadranu” je otpjevao Muški vokalni ansambl Špansko kao i “U boj” u pratnji SPOOSRH, ” Plave putove mora” i “Na i omiškoj stini” izvela je klapa Friži, pjesmu Narodnoj zaštiti ” Stajali su kao jedan” i “Od stoljeća sedmog ” otpjevao je Dražen Žanko i na kraju ” Još Hrvatska ni propala” izveli su svi izvođači.

Podijelili smo i knjigu autora Marije Dujić i  Dražena Najmana ” Ponos i dostojanstvo osnovne sastavnice uspjeha jednog naroda”, ali se i cijelo vrijeme trajanja  programa na dva platna u dvorani prikazivala povijest dragovoljaca Narodne zaštite, sadašnjost i rad Udruge, autora Safeta i Julija  Čučuka.  

Svim izvođačima, osoblju koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog , voditelju Mislavu Maroeviću i  osoblju keteringa “Lisak “- veliko HVALA.