Poštovani dragovoljci odreda Narodne zaštite, hrvatski branitelji.Petog travnja ove godine obilježit ćemo 16 obljetnicu  povijesne odluke hrvatskog državnog vrha koji je proglasom pozvao sve one koji se žele uključiti u “dobrovoljačke jedinice Narodne zaštite i stati u obranu Domovine, Republike Hrvatske – koja je u pogibelji“. Pristupa se obuci dragovoljaca, naoružavanju, uvježbavanju u bojevnom gađanju… Od tog  povijesnog datuma, ustrojavaju se odredi NZ s jasnim vojnim ustrojem po cijeloj Hrvatskoj. Vrlo brzo postrojbe Narodne zaštite preuzimajui samostalne vojne zadaće: blokade vojarni JNA, borbene položaje na crtama bojišnice, danonoće naoružane straže i čuvanje svih vitalnih objekata, ophodnje, protusnjperska borba i td.Osvajanje vojarni JNA bila je vojna akcija za koju mnogi  stručnjaci kažu, najznačajnija i najpresudnija 1991. godine.Akcija koja je neprijateljsku premoć okrenula u našu korist. I Hrvatsku naoružala.U Narodnoj zaštiti nije bilo plaćenih mjesta, pa nije ni bilo nikakvog materijalnog interesa za ulazaku u nju, ona je izražavala temeljni interes- obranu Domovine.Narodna zaštita nije bila obrambena pričuva, ni pomoć nacionalnoj obrani. Ona je bila posebni čimbenik koji je samostalno, vlastitim snagama izvršavao važne obrambena zadaće.Pripadnici Narodne zaštite pokazali su visok stupanj stručnosti i spremnosti pod svaku cjenu obraniti svoja mjesta, gradove i svoju Domovinu. Poštovani prijatelji i dragovoljci , uskoro će tri godine kako je stupio na snagu  Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a da prema njemu, ni jedan dragovoljac naoružanih odreda Narodne zaštite nije rješio status hrvatskog branitelja.Molimo Vas da ovaj peti travnja ( ali i cijeli travanj)  obilježite na primjeran način u svakom gradu naše Domovine s jasnom porukom: bili smo prvi kad je trebalo i više ovakav odnos vlasti prema nama nećemo tolerirati. Održite tiskovne konferencije, javljajte se u radio i TV emisije, koristite svaku prigodu da javno progovorite o ovom problemu, ali i o značaju odreda Narodne zaštite u obrani Hrvatske, da se poviijst ne zaboravi.Predsjedništo Udruge održalo je više sastanaka sa zapovjednicima Narodne zaštite diljem Hrvatske.Stav je jadinstven. Ide se s Ustavnom tubom a dogovaramo i druge aktivnosti. Poštovani prijetelji, kako je peti travnja nacionalni praznik nas dragovoljaca Narodne zaštite, a osmi travnja najveći katolički blagdan  Uskrs koristim prigodu da Vama i Vašoj obitelji zaželim obilje sreće i radosti.  Predsjednik Udruge Ivan Posilović