Prije dvadeset godina, točnije 5.travnja 2011. i službeno su formirani dragovoljački Odredi Narodne zaštite Grada Zagreba. U znak sjećanja na ta vremena, dragovoljci NZ  održati će mnoga športska natjecanja u nekoliko disciplina, a finalno natjecanje održat će se u rujnu mjesecu.

Prisjetimo se još jednom svi skupa. Ratni predsjednik Međustranačkog vijeća za Narodnu zaštitu 15.ožujka 1991. postao je predsjednik RH dr. Franjo Tuđman.

U Gradu Zagrebu je Narodna zaštita službeno osnovana 5.travnja 1991. godine iako je temelj NZ i obrane kroz  dragovoljačke odrede po mjesnim zajednicama funkcionirao još od kolovoza 1990. godine. Dakle, isti dan 5.travnja 1991. godine osnovani su sljedeći  stožeri: GS NZ Zagreb, Područni stožer NZ Centar, PS NZ Susedgrad, PS NZ Črnomerec, PS NZ Dubrava, PS NZ Trešnjevka, PS NZ Trnje, PS NZ Maksimir, PS NZ Medveščak, PS NZ Velika Gorica, PS NZ Novi Zagreb, PS NZ Peščenica, PS NZ Zaprešić, PS NZ Samobor, PS NZ Dugo Selo, PS NZ Sesvete.

U blokadama i osvajanjima vojarni i vojnih objekata JNA u Zagrebu, dragovoljci Odreda Narodne zaštite sudjelovali su u većinu slučajeva samostalno a u manjoj mjeri uz pomoć pripadnika  HV, Policije i drugih dragovoljačkih skupina. Tako smo u 1991. godini osvojili 48 objakata JNA tj. vojarni i vojnih objekata. Posljednje su “pale” vojarna “Maršal Tito” 20.prosinca 1991, isti dan i Zrakoplovni remontni zavod “Zmaj”, dok je 23. prosinca 1991. sporazumom predana vojarna “Zagrebački partizanski odred” iz Dugog Sela a posljednja je “pala” nakon opsade i pregovora vojarna “Pleso” i to 25. prosinca 1991. godine! Dakle, cijelu 1991. godinu naoružani dragovoljci Narodne zaštite  držali su u blokadama te vojne objekte i vojarne, čuvali sva strateška mjesta u Gradu…Valja reći da je Narodna zaštita  1991. godine bila osnovna obrambena snaga Grada.Narodna zaštite nije bila nikakva obrambena pričuva ni pomoćna snaga nacionalne obrane, već posebni čimbenik koji je samostalno, vlastitim snagama i odgovornostima izvršavao specifične, ali iznimno važne obrambene zadaće. Sva zapovjedništva Narodne zaštite svih razina svojim pristupom, operativnošću i odnosom prema ljudima, postrojbama i zadacima na pravi način vodila su Narodnu zaštitu… I nikad se ne smije zaboraviti činjanica da nikad niti jedan zapovjednik ni pripadnik dragovoljačkih odreda Narodne zaštite nije tražio niti primao  plaću  za sudjelovanje u Domovinskom ratu .  Spomenice Domovinskog rata dobilo je 19.913 pripadnika Narodne zaštite Grada Zagreba, a 1813 dragovoljaca NZ GZ dobilo je dočasničke i časničke činove.

Dragi prijatelji, častitam Vam obljetnicu ! Predsjednik UDNZ